“Kayıp Şehir” müzikleri ile Demir Demirkan

kayipsehirGeçtiğimiz hafta son bölümü ile ekrana gelen ve Türk televizyon tarihinin en sahici dizilerinden biri olarak izleyiciden tam not almayı başaran ”Kayıp Şehir”in Demir Demirkan imzası taşıyan müzikleri albüm olarak yayınlandı. Sertab Erener ve Demir Demirkan’ın yapım şirketi Simya Müzik etiketiyle yayınlanan albüm dizinin Jenerik müziği ile açılıyor.

Dizi için bestelediği müziklerin ortaya çıkış süreci ile ilgili olarak “Kayıp Şehir izlediğim en gerçek TV dizilerinden birisi. Özellikle sıradan karakterlerin kahramanlaştırılması, neredeyse bir reality Show halinde sundu hikâyeyi” yorumunu yapan Demir Demirkan, dizi için bestelediği müziklerin ortaya çıkış süreci ile ilgili de şunları söylüyor: “Müzikleri bestelerken karakterlerin yapısından harekete geçerek oluşturduğumuz işitsel doku görsel doku ile birleşince hikâyenin ruhunu oluşturdu. Enstrüman seçimini yine gerçek İstanbul’dan esinlenerek yaptık. Müzikal elementlerin, etten kemikten karakterlerin yine gerçek, akustik ve bu topraklara ait müzikal yansımaları olması gerekiyordu. Bütün bu müzikal üstyapının ise yarı modern bir dünyaya oturması için de zaman zaman elektronik altyapıyla kurulması müziği derinleştirdi. Karakterlerin ve olayların duygusal yapısı romantik aşktan öfkeye kadar esneyen bir skalada gerçekleştiği için bunu da akustik gitardan heavy metal elektrik gitarlarına kadar olan bir değişkenlikle betimledik. Melodiler ve temaları her karakter ve olayla kendimiz bizzat özdeşleşip ortaya çıkarttık.”

Dizinin her bölümü için birbirinden özel besteler yapan Demirkan, dizinin izleyicilerine bu albüm ile teşekkür ediyor:

“Bu albümde ana karakterlerin temaları ve bazı versiyonları, ayrıca bazı belli başlı dönüm noktası olmuş olayların dramatik altyapı müzikleri var. Büyük ölçüde beğenilen Kayıp Şehir dizisinin hayatı süresince övgü alan müziklerini bir albüm olarak sunmak bir besteci olarak benim için büyük bir zevk ve izleyiciye teşekkür edebilmemin güzel bir yolu.
Hayatınızı müziklendirmek dileği ile…”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s