Başımıza “Nazan” gelmiş bir kere..

Geçtiğimiz hafta yayınlanan ve şarkılarını artık ezberleme noktasına geldiğimiz yeni Sezen Aksu albümünün etkisini henüz üzerimizden atamamış iken kulaklarımız (ve öte yandan her daim hoplamaya da dibe vurmaya da son derece müsait kalplerimiz) yeni bir albüme daha hazırlanmak için gün sayıyor. Divaların yazı olarak nitelenen 2011 öyle bereketli bir yıl ki, Sezen’in albümü sonrası ve Ajda’nın albümü öncesinde Nazan Öncel’in (diğer tüm Nazan Öncel albümlerindeki gibi) “kapağıyla müstesna” “Hayvan” adlı 10. stüdyo albümü DMC etiketi ile 6 Haziran’da raflara çıkıyor. DikkatMüzik! olarak biz de albüm şarkılarını yayınlanmadan önce dinleme şansı yakaladık ve bu kez “Dikkat Nazan!” diyoruz:) 

İtiraf etmeliyim ki benim için sözleri ve müziğiyle bu hayatta her anlamda alışılmış bir düzenin ve sıradanlığın tam da karşısında duran bir müzisyen demek olan Nazan Öncel’in her yeni albümü öncesinde bir heyecan kaplar içimi. Popülerliğini yakaladığı ilk albümlerinden sonraki 3 muhteşem albümü ile (Demir Leblebi, Göç ve Sokak Kızı) müzik tarihine adını en üst sıralardan yazdırmayı başaran sanatçı 2003 tarihli “Yan Yana Fotoğraf Çektirelim”de popüler müziğe daha genel-geçer bir kurallar bütünü ile geri dönmüş (bu yönüyle de bazı azılı Nazan Öncel fanatiklerini üzmüş) ancak hafızalarımıza (Hay Hay, Nereye Böyle, Ukala Dümbeleği, Hokka, Gül Pansiyon ve Otomobil) gibi bir çok hit ve unutulmaz şarkılar kazandırmayı kolaylıkla başarmıştı. Neredeyse ilk albümleri kadar büyük bir satış rakamı elde eden bu albümü, benzer bir anlayış bütünlüğü olan “7’n Bitirdin” takip etmişti. 2 yıl aradan sonra ise sırada bu kez eski Türk filmleri tadındaki “Hatırına Sustum” albümü vardı ve beni bütünüyle mest etmeye yetip artacaktı (Evet, muhteşem müziğiyle “Seni Bugün Görmem Lazım” ve Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi için yazdığı “Canım Benim Nasılsın” da bu albümdeydi!).

Daha önce Janti‘ye verdiği “Tuttum Bırakmam”ı kendisi de single olarak yayınladıktan sonra yeni albümü öncesinde geçtiğimiz haftalarda Orkun Tunç & Taner Yurdunkulu’nun düzenlediği “Çirkin Olsun Benim Olsun”u dinleyiciyle buluşturan Nazan Öncel, albümün 1 no’lu parçası olarak dinlediğimiz “Normal”in sözlerinde geçen “Hayvan”ı ise albüm adı olarak seçmiş. Herkese, her yöne, kızdığımız her şeye uyarlanabilecek bu “taşlama” şarkı yeni bir “Hay Hay” ve “Hokka” olabilir mi, bunu zaman gösterecek. Ama çok eğlenceli olduğu muhakkak!

2 numaralı “Bebek Sevgilim”, bana eski Nazan’ı, eski Nazan Öncel’le beraber de 90’lardan sonra Türk popüler müziğinde kaybedip de bir türlü bulamadığım(ız) duyguları yeniden, hem de daha güçlenerek geri veriyor sanki. Albümün en iyilerinden biri olduğu gibi, şarkının grafiğinin zaman geçtikçe daha da yükseleceğine ve bir fenomene dönüşeceğine de eminim. “Ay kadar uzak, Kış kadar soğuk, taş gibi katısın” ile başlayan şarkıda “Sadece sana sarılıp uyumak isterdim bir gece, bana bunu da çok görmüşündür belki de” kısmı ve devamındaki nakarat, hafızalardan kolay kolay çıkmayacak.

“Böyle Konuşma”, Bebek Sevgilim’le beraber albümde dinlemeye doyamadığım bir diğer şarkı. Introsundan itibaren sizi sarıyor ve sözleriyle tam içinize işliyor: “Ne zaman bensiz uyuyacaksın, o zaman beni anlayacaksın” diyor Öncel bu şarkıda.

4 numaradaki “Bebişim”, elektronik tarzıyla albümün geri kalanından biraz sıyrılsa da temelindeki kıvrak ve eğlenceli “Nazan” kokusu ile albümdeki hareketliler içinde ilgi görecek şarkılardan biri: “O da lazım, bu da lazım, romantik bir hava lazım”. Hareketliler içinde doğrusu daha fazla ilgiyi ise sözleriyle bir çok göndermeye sahip “Canım Bir Yanlış Yapmak İstiyor” hak ediyor bence. “Kıvırıyor herkes kıvırıyor” kısmı özellikle, ileride de birçok reklama jingle olabilecek kadar akılda kalıcı.

“Beni Düşün”, adeta bir müzik ziyafeti gibi. Öncel’in soft yorumu ile de dikkat çeken şarkı albümün de bir yandan en huzurlu şarkısı: “Yalnızsam da yalnızım, sorun değil sorun sensin” diyen şarkı, düzenlemesi ile beni benden aldı.

“Beni Bu Koca Şehirde Yalnız Bırakma”; kentleri ve yalnızlığı şarkılarında sıklıkla konu eden sanatçının bu şarkısı Yunanca şarkıları andıran giriş müziğinden itibaren melankolik hüznüyle tam anlamıyla “12’den vuran” cinsten: “Üzerler bizi, kırarlar bizi, korkma yıkamazlar. Konuşurlar, uğraşırlar, ama ayıramazlar” diyen Öncel’in bu şarkısı komşu topralarda bir süre sonra Yunanca’ya da çevrilirse şaşırmayacağım, keşfederlerse onlar da çok sevecektir eminim.

Orta tempolu “Bahanesi Aşktandır”da “Başımıza aşk gelmiş bir kere, yaşamayan korkaktır” diyen sanatçının bu albümünde benim gibi dinleyen herkesi ters köşeye yatıracak bir şarkı var ki üstünde önemle durmak gerekiyor; “Korkunun Üstüne Yürüyorum”. Dinleyen herkesin kısa zamanda “kült” kategorisine koyabileceği kadar iddialı bu şarkı, sözü, müziği ve düzenlemesi ile albümün geri kalanından tümüyle farklı bir yerde. “Hayvan” albümünün bu belki de en sıradışı şarkısı, Nazan’ın da kendi sıradışılığında bir yıldız gibi parlıyor.

Albüm, “Normal”in daha yavaş tempolu Janti versiyonuyla son buluyor. Tüm diğer düzenlemelerde ise Mustafa Ceceli, Burak Yeter, Tufan Taş, Orkun Tunç, Özgür Yedievli ve Taner Yurdunkulu gibi isimlerin imzaları var. Prodüktörlüğünü Akşit Togay’ın yaptığı albümün supervizörlüğünü Samsun Demir üstlenirken, sanat yönetmenliğinde her zamanki gibi Nazan Öncel imzası yer alıyor.

Yukarıda saydıklarım arasında “Normal” ve diğer hareketliler dışında şahsen en favori gördüğüm 4 şarkıyı da (“Bebek Sevgilim”, “Böyle Konuşma”, “Beni Bu Koca Şehirde Yalnız Bırakma” ve “Korkunun Üstüne Yürüyorum”) baş tacı edeceğinize emin olduğum Nazan Öncel’in “Hayvan” adlı bu albümü, sound olarak “Yan Yana Fotoğraf Çektirelim” ve “Hatırına Sustum” arasında gidip gelirken özlediğimiz o 90’lar Nazan’ına da bazı şarkılarda pekala göz kırpıyor ve öncekilerde olduğu gibi coşkuyla “eğlendiriyor”, “çoğunlukla” gülümsetiyor ve “itinayla” hüzünlendiriyor. Bütün bunları yaparken de, iyi müziğin ve iyi müzisyenin zamanının olmadığını adeta gözler önüne seriyor.

Başımıza “Nazan” gelmiş bir kere, dinlemeyene aşk olsun!

Olcay Tanberken (DikkatMüzik!)

Reklamlar

Başımıza “Nazan” gelmiş bir kere..” için bir yorum

  1. Detaylı yorum için çok çok teşekkürler, merakla bekliyor olacağız =) İzmir’in kızı Nazan, iyi ki var hakikaten =)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s