Ece Dorsay’dan yeni albüm: “Dünyamın Haritası”

Ece Dorsay’ın “Dünyamın Haritasi” isimli 3. solo albümü, İrem Records etiketiyle 9 Aralık itibariyle itunes, ttnet, spotify ve deezer gibi tüm dijital platformlarda dinleyiciyle buluştu.

 

11 şarkının 10 tanesinin tüm söz, beste ve aranjmanları Ece Dorsay’a, cover’ladiğı ve tekrar aranje edip klip cektiği, Ajda Pekkan yorumuyla tanıdığımız Vitrin adlı şarkı ise Sezen Aksu ve Can Algeç’e ait.

unnamed-6Ece Dorsay, 90’lı yıllardan beri kendi müziğinin ve sesinin peşinde bir ozan/şarkıcı/müzisyen. Dünyamın Haritası, 3. albümü. Her daim kendi sözlerini yazan ve kendi şarkılarını yapan, bir çok festival ve barlarda yıllardır çalan Ece’nin bu albümde tüm aranjmanları ve tüm enstrümanları da üstlenmiş olması, müziğe olan tutkusunun ve çok yönlülüğünün göstergesi. 2002 yılında yayımlanan ilk albümü Kum Saati ile çok iyi yorumlar almıştı, yaşına göre olgun bir albüm olduğu yazılmıştı. 2010 yılında yayımlanan Kırmızı Karanlık albümüyle, ruhundaki evrim ve devrimleri, farklı renkleri cesurca bize sunmuştu. Kırmızı Karanlık klibi de Türkiye’de devrim niteliğindeydi , klibin zarafeti, mesajını daha derinden vermesine sebep olmuştu. Ece, sektördeki imkansızlıklardan yaratıcılığı doğurdu. Röportajlarında, yazılarında ve şiirlerinde şablonlara karşı duran Don Kişot gibi bir çocuk kadın vardı.

Dünyamın Haritası albümünün bir kısmını evinde, bir kısmını Sezen Aksu’nun stüdyosunda kaydetti. Ajda Pekkan yorumuyla tanıdığımız Vitrin haricinde tüm söz ve besteler gene kendisine ait. İlk kez bir cover’a bu albümde yer verdi. Yorumlamayı hep hayal ettiği Vitrin’e yine farklı ve özgün bir klip çekti. Bu şarkının sözleri, Ece’nin aşka bakışını, cesaretini ve kadınlara yüklenen rolleri yıkmasını cesur bir dille anlatıyor. Emek Sineması yıkıldığında, İstanbul Ayaklar Altında adlı şarkıyı besteledi. Fosil, Kırmızı Karanlık’a ilham olan karaktere veda şarkısı olarak, 2010 yılında bestelendi.

Ece Dorsay, bildiği yoldan şaşmayan, sıradışı ses rengi ve duruşuyla benzeri az bulunan, mülti enstrümantalist ve çok yönlü bir kadın ozan/şarkıcı. Sadece cesareti, sektördeki savaşı ve sağlam duruşu için bile albümleri arşivlenmeli.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s