Eurovision: “Şimdi Ne Olacak?”

82947Geçtiğimiz Cuma akşamı TRT’nin yaptığı açıklama ile Eurovision Şarkı Yarışması’na bu yıl katılmama kararı aldığını öğrendik. 1956’dan beri gerçekleşen ve sadece birkaç ülke hariç neredeyse tüm Avrupa’nın düzenli olarak her yıl katıldığı bu yarışmaya Türkiye 1975’ten beri katıldı, sonunculuklar ve sıfır puanlar da aldı ama yıllar sonra Sertab Erener ile makus talihini de yendi ve 2.ci, 3.cü ve 4.cülik gibi başarılı sonuçlarla yarışma tarihinde iyi sonuçlarla yer aldı. Her ne kadar müziğin yarıştırılması fikri bana da saçma geliyorsa bile aynı gece tüm Avrupa ile ortak bir heyecanı yaşamak ve yarışmada ülkemizin de orada temsil ediliyor olması son derece güzel bir olay. Bu heyecanı TRT’nin elimizden almasına gerçekten anlam veremiyorum, üstelik bize haksızlık yapılıyor diye öne sürdüğü bahaneler de komik kalıyor, çünkü TRT bazı ülkeler hep birbirine oy veriyor derken bizim de Almanya, Fransa ve Belçika gibi gurbetçilerimizin yoğun yaşadığı ülkelerden 10’ları 12’leri -hangi şarkı gönderirsek gönderelim- topladığımızı, Azerbaycan ve Bosna-Hersek gibi “kardeş” ülkelerle de oy paslaşması yaptığımızı unutmuş olmalılar. Evet, sistem eleştirilebilir, oylama sisteminin değişmesi yönünde EBU’ya tartışma önerisi getirebilir ama herhalde en son diyeceği şey “bize haksızlık yapılıyor” olmalıydı. Ayrıca kimi çevrelerin dile getirdiği “bu yarışmanın bize hiçbir faydası yok” açıklamasını da son derece yanlış buluyorum zira Eurovision 2004 yılında ülkemizde düzenlendiğinde 1 hafta boyunca tüm Avrupa basınının gözü üzerimizdeydi ve hem yarışma postkartları ile hem de mükemmel organizasyon ülkemizin ne kadar iyi tanıtıldığını hatırlatmak isterim.

TRT’nin çekilme kararı açıklamasında 2 de büyük hata var. Yarışmaya sponsor olan 5 büyük ülkenin (Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya) aldığı sonuçlar ne olursa olsun ertesi sene finalde yarışabiliyor olması yeni değil, neresinden baksanız 13 yıldır uygulanan bir yöntem. 1999’da alınan bir kararla uygulamaya konuluyor ve 2011’de de aralarına İtalya katılıyor. Diğer dezenformasyon ise %100 televote’dan vazgeçilerek %50 jüri-%50 televote oylamasının 2011’de başlaması konusunda verildi. Bu sistem de 2009’dan beri uygulanıyor olup bu oylama ile kazandığımız 2.cilik ve 4.cülüğümüz var, yani aslında “şikayet ettiğimiz” bu sistemle kazandığımız bir başarı. Keşke TRT, çekilme kararını açıklama yoluna giderken kamuoyunu da yanıltmamış bilgiler verseydi diyorum. TRT’den daha mı iyi bileceksin diyenler biraz internet araştırması yaparlar ise bu bilgilere kolaylıkla erişebilir..

Peki şimdi ne olacak? Eurovision’dan çekilmemiz, yüzümüzü bir kez daha batı yerine doğuya çevirdiğimiz şeklinde algılanıyor mu? Elbette, evet. Zaten kararı destekleyen birkaç köşe yazarının yarışmayı “baldırı çıplakların şovu” diye aşağılaması da zihniyetin bu yönde olduğunu ne yazık ki destekler nitelikte. Öte yandan TRT’nin yarışmadan aslında hangi nedenle çekildiği ise hala muammasını koruyor ve bunu açıkça ifade etmekten çekiniyor. Kimi iddialara göre 2 yıl önce TRT Genel müdür yardımcısının EBU yönetim kurulundaki görevine son veren EBU’ya TRT’nin kızdığı ve çekilme kararını da geçen yıl aldığı ancak yarışma Azerbaycan’da olacağı için son kez oraya katılındığı şeklinde.

TRT önümüzdeki günlerde EBU ile masaya oturacak ve kararını birlikte gözden geçirecekler. Sistemde ne gibi değişiklikler olabilir, ya da EBU TRT’nin bu endişeleri yönünde nasıl adımlar atar bilinmez, ancak EBU’nun Türkiye gibi nüfusu büyük ve genç olan bir ülkenin böyle bir yarışmadan çekilmesini şaşkınlıkla karşıladığına ve bir orta yol bulmak için masaya oturacağına eminim. Yalnız TRT’ye de 7. büyük ülke olmak için teklif götürmesi ve TRT’nin de bu teklifi kabul etmesi uzak bir ihtimal, çünkü böyle olunca TRT de -şikayet ettiği- diğer haksızlık yapan ülkelerden biri durumuna düşecektir. Ancak böyle bir toplantının yarışmanın geleceği açısından faydalı olacağı su götürmez bir gerçek.

Sonuç olarak bu yıl Eurovision’da Türkiye yarışmayacak. Finali yayınlayıp yayınlamayacağından bile şüphelenebiliriz ne yazık ki, ancak 2014’te yeniden yarışmada yerimizi almamız uluslararası arenada boy göstermekten çekinmediğimizi kanıtlamamız ve müzik sektörümüze getirdiği hareketlilik açısından bence çok önemli.

Olcay Tanberken (DikkatMüzik!)

(İlave Not: Eğer bu yıl da katılmaya karar verseydik, İbrahim Şahin’in TRT Vizyon dergisindeki açıklamalarına göre “Avrupa kökenli modern bir Türk sanatçı” görevlendirilecekti. Bu da akıllara bu ismin büyük ihtimalle Atiye ya da Aynur Aydın gibi bir ismin olabileceğini getiriyor..)

**

Basında Eurovision:

TRT Müzik Kanalı Koordinatörü ve Eurovision Delegasyon Başkanı İsmail Güngör kararı hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi >>

Eurovision’dan çekilmemizin gerçek sebebi ne? >>

Otoriteler neler söyledi? >>

EUROVISION’A ONE MINUTE! >>

“KÜSTÜM OYNAMIYORUM” >>

Sistem bize çalışırken iyiydi, şimdi kötü oldu >>

Mini etek kâbusu bitti >>

Eurovision’uma dokunma! >>

‘Eurovision süreci Türkiye’de fazla abartılıyor’ >>

‘Eurovision devam etmeli’ >>

Eurovision Meclis gündeminde >>

“Eurovision kararından memnunum!” >>

“TRT yanlış yaptı, Eurovision’a gitmeliydik” >>

“Giderken kahraman dönerken vatan haini…” >>

“TRT doğru olanı yaptı!” >>

“Eurovision tamam, sırada güzellik yarışmaları var” >>

Ferman Akgül: “Eurovision’u ne yüceltelim ne de dalga geçelim” >>

Eurovision ne işe yarar? >>

Beyoğlu’nda “Eurovision” protestosu >>

Eurovision’dan kaytardık! >>

Eurovision’a bugün gitsem birinci olurdum >>

Eurovision saçmalığına devam >>

Eurovision’a ben gideyim kulisleri >>

İbrahim Şahin: EBU’dan çekilebiliriz >>

TRT’den Eurovision’a alternatif: Avrasya Yıldızı >>

Reklamlar

2 comments

  1. Aynur Aydın çok daha başarılı.Dünyada daha iyi yankı yapacağını düşünüyorum.Umarım 2015’te geri dönüş olursa hakkını Aynur Aydın’dan yana kullanır TRT. Eurovision 2015 için yapılan anketlerin şaşmayan sonucu Aynur Aydın..Kısaca halk onu seviyor.

  2. bende Aynur Aydın derdim kaliteli müziği var ve avrupanın bir çok yerine de gitmiş tanınıyor müziğiyle birinciliği getirir bu kız o kapasite var

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s