Sezen Aksu’dan “Türkiye Şarkıları”

Sezen Aksu’nun Feriköy Vartanat Ermeni kilisesi korosu, Los Pasaros Sefaradis Musevi müzik topluluğu ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın da yer aldığı 174 kişilik orkestra ve koronun eşlik ettiği, 30 Ağustos 2002 tarihinde Efes Antik Tiyatro ve 1 Eylül 2002 tarihinde ise Aspendos Antik Tiyatro’da gerçekleştirdiği ve daha sonra Brüksel’de yapılan konserle noktalanan “Türkiye Şarkıları” konser projesi, yıllar sonra DVD olarak raflarda. 

Türkiye’de konuşulan farklı dillerdeki şarkıların söylendiği “Türkiye Şarkıları” başlıklı dostluk ve barış konserlerinden seçme şarkılar ve duygusal anlardan derlenen barış ve dostluk konserlerinde Sezen Aksu Türkçe, Ermenice, Rumca ve Kürtçe dillerinde şarkılar söylüyor. Aksu bu proje ile ilgili olarak: “Asırlardır birlikte yaşıyoruz. Bu olağanüstü topraklardan yükselen bütün sesler bir arada olsun, birlikte şarkı söyleyelim istedik. Çünkü bizim gerçeğimiz bu. Çünkü herkes var olmalı… Bunca insan tek bir ağızdan şarkı söylerken ortak duyguda ve kültürde kendiliğinden buluşuyor. Bu zorla ya da planlanarak doğacak bir uyum değil. Bu kadar insanı çok kısa sürede sorunsuz bir şekilde bir araya getirmek mucize gibi bir işti. Bir kez daha anladım ki evrenin kusursuz bir planlaması var ve buna müdahale etmek mümkün değil. Yani olması gereken, ne olursa olsun oluyor…” diye konuştu.

Murat Meriç’in kartonet yazısı ile İmaj ve SN Music Publishing tarafından 2 disk olarak yayımlanan DVD’de şarkı sözlerinin Türkçe ve İngilizce tercümelerine de yer verildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s