Replikas “Biz Burada Yok İken” diyor

Replikas’ın, 1965 – 75 aralığından seçilmiş Anadolu Pop şarkılarını yorumladığı altıncı albümü “Biz Burada Yok İken” Ada Müzik etiketiyle müzikmarketlere sunuldu. Türk pop ve rock tarihinin temellerinin atıldığı dönemin en iyilerini yeniden yorumlayarak müziğin ustalarına bir saygı duruşunda bulunduran grubun yeni albümünde Haramiler‘in “Aya Bak Yıldıza Bak”, Barış Manço ve Kurtalan Ekspres’in “Ölüm Allahın Emri”, Cem Karaca & Apaşlar‘ın “Suya Giden Allı Gelin”, Ersin ve Dadaşlar’ın “Bir ayrılık bir yoksulluk bir ölüm” gibi şarkılarının yanısıra Yeşilçam’da pek çok filmde karşımıza çıkan  Timur Selçuk Orkestrası‘nın “Panayır Günü” şarkısı da bu albümde Replika yorumu ile yer alıyor.

Gökçe Akçelik, Barkın Engin, Orçun Baştürk, Selçuk Artut ve Burak Tamer’den oluşan Replikas, ilk albümleri “Köledoyuran”ı 2000 yılında, ikinci albümü “Dadaruhi” ise 2002 yılında yayınladı. Yurtdışında da ilgi ile karşılanan albümler, yabancı plak şirketleri tarafından satışa sunuldu ve çeşitli radyoların listelerine girdi.
Üçüncü albüm Avaz, daha önce Sonic Youth, Pussy Galore, Helmet ve Dinosaur Jr. gibi isimlerle çalışmış olan Wharton Tiers’in prodüktörlüğünde kaydedildi. Albüm ve konserlerin yanı sıra film müziği çalışmaları da gerçekleştiren grubun ilk projeleri 2001 yılında Serdar Akar’ın “Maruf” isimli filminin müzikleriydi. 2005 yılında Kutluğ Ataman’ın “İki Genç Kız” isimli filminin müziğine imza atan Replikas, bu çalışmaları ile 2006 yılında “SİYAD En İyi Film Müziği” ödülünü almıştı. İki filmin müziklerinin toplandığı “Film Müzikleri” albümü Ekim 2006’da Pozitif tarafından yayınlandı. Grup ayrıca Fatih Akın’ın “İstanbul Hatırası” isimli belgesel çalışmasında da yer aldı ve yayınladığı albümlerden parçaları birçok kısa ve uzun metrajlı filmde kullanıldı.
Kayıtları, Gökçeada’da eskiden yarı açık cezaevi olan bir binanın stüdyoya dönüştürülmesiyle gerçekleştirilen beşinci albümleri Zerre’yi Kasım 2008 yılında Peyote Müzik tarafından dinleyiciye sunuldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s