En iyileriyle Yeliz

İlk kez 1974 yılında yayınlanan “Sen Olsan Yeter/Hoşgeldin Bahar” 45’liğiyle müzik dünyasına merhaba diyen, 1 yıl sonra “Hayalimdeki Adam” şarkısı ile ilk Eurovision elemelerinde büyük sükse yapan ve ertesi yıl yayınlanan “Bu Ne Dünya Kardeşim” ve “Yalan”  şarkılarıyla büyük bir şöhrete kavuşan Yeliz, o yıllardan bugüne müziğe hiç ara vermemiş ve onlarca hit şarkısıyla gönüllere taht kurmuş ender sanatçılarımızdan biri. Yeliz’in en iyilerinin derlendiği ve ilk kez yayınlanan sürpriz kayıtlarının da içinde yer aldığı özel albümü,  Ossi Müzik etiketiyle müzikmarketlere çıkmaya hazırlanıyor.

Ossi Müzik’in Türk popüler müziğinin sesli arşivini bugünlere taşımak maksadıyla 2005 yılında başlattığı harekât, “En İyileriyle Yeliz” albümüyle devam ediyor.

Müziğe henüz orta okul öğrencisi iken başlayan Yeliz, ilk plağını 1974 yılında doldurdu. Bugün de Türk popunun en sevilen seslerinden biri olan Yeliz’in müzik kariyerinin ilk yıllarını gün ışığına çıkaran bu albümdeki şarkıların tamamı orijinal plak kayıtlarından oluşuyor. Yeliz’in 1974-1980 yılları arasında yayımlanmış yedi 45’lik plağında yer alan on dört şarkının tamamı ve 1980 yılında yayımlanmış ilk 33’lüğünden iki şarkının yer aldığı bu albümde bir de sürpriz kayıt var.

Yeliz’in “Renkli Dünya” adlı müzikal Yeşilçam filminde Erol Evgin’le birlikte seslendirdiği şarkılardan biri olan ‘’Bir Bakışın Yetti’’ bu albümün sürprizi.

Yetmişli yılların tipik aranjman şarkılarının yanı sıra, Yeliz’e ülke çapında şöhret kazandıran “Hayalimdeki Adam”, “Bu Ne Dünya” ve “Gönlüm Seninle” gibi hit şarkılarla da başından sonuna dek dinlemeye doyamayacağınız bu albümde Çiğdem Talu’dan Melih Kibar’a, Coşkun Sabah’tan Ülkü Aker’e kadar bir çok önemli söz yazarı ve bestecinin de imzası var.

“En İyileriyle YELİZ” albümünün yapımcısı Hakan Eren. Yavuz Hakan Tok’un kartonet yazısını yazdığı albümdeki şarkıları plaklardan dijital ortama Bora Ebeoğlu aktardı. Kapak grafik tasarımı Onur Ulutaş tarafından yapıldı. Albüm 9 Şubat’ta müzikmarketlerde.

Albüm şarkıları:

1-BU NE DÜNYA KARDEŞİM  -1976   / 2-YALAN YALAN  -1976  / 3-OLDU OLACAK  -1978  / 4-GÖNLÜM SENİNLE  -1978 / 5-BİR BAKIŞIN YETTİ  (Düet:Erol Evgin)  -1980 / 6-RÜYA  -1980 / 7-DELİ DİVANE  -1980 / 8-HAYALİMDEKİ ADAM  -1975 / 9-YAŞADIKÇA  -1975 / 10-SEN VE BEN  -1975   / 11-KİM BİLİR BELKİ BİR GÜN  -1975 / 12-HOŞ GELDİN BAHAR  -1974 / 13-SEN OLSAN YETER  -1974  / 14-KIRIK KALP  -1977 / 15-BAHAR YAĞMURU  -1977 / 16-İSTERİM Kİ  -1977

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s