Türkü albümüyle Nihal Salda

Nihal Salda 2009 yılında ‘’Rehgahenk Türküler-Karadut’’ serisinde seslendirdiği ‘’Kırmızı Buğday’’ türküsünden sonra ilk albümü ‘’Reva’’ yı müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

9 eserin yer aldığı ve her biri ayrı titizlikle hazırlanan albümde Ege, Orta Anadolu ve Trakya bölgesine ait türkülerin yanı sıra Eda-Metin Özülkü, İlyas Keçeci, Meltem Taşkıran ve Özkan Toksoy gibi isimlerin beste ve sözleri de yer alıyor.

Albümün aranjörlüğünü ve müzik direktörlüğünü Cihan Sezer üstlendi. Kayıtlar ise İlker Yetimaslan, Cihan Sezer, Baran Altun tarafından Stüdyo Micro(Macro) ve Stüdyo Red’de yapıldı. Mix’ler İlker Yetimaslan ve Cihan Sezer, mastering Analog Dimension fotoğralar Fırat Erez, tasarım ise Hayalgücü Tanıtım imzası taşıyor.

Nihal Salda’ya albümde eşlik eden müzisyenler ise: Tuşlu Çalgılar, Akordeon, Bas Gitar’da Cihan Sezer, Davul’da Mert Işılay – Ömer Aslan, Bas Gitar’da Alper Yılmaz, Perküsyon’da Ömer Aslan, Yaylı’larda Gündem Yaylı Grubu, Akustik, Klasik Gitar’da İlter Kurcala, Elektro Gitar’da Cihan Sezer, İlter Kurcala, Bağlama, Tarcüş, Ud, Cümbüş’de Ali Yılmaz, Solo Keman’da İlyas Tetik, Ney’de Eyüp Hamiş, Klarnet’te Hüsnü Şenlendirici, Viyolonsel’de Timur Atasever, Zurna’da Halil Çokyürekli, Sırmasız Bağlama’da ise Cihan Sezer yer alıyor.

Nihal Salda kimdir? >>

İlköğretimini Denizli de tamamlayan Nihal Salda, 1991-1996 yıllarında Denizli Belediye Konservatuarı’nda (bağlama, şan, halk müziği nazariyatı) kurslarına katıldı ve bu kurs bünyesinde halk müziği bölüm başkan asistanlığı, enstrümanist, korist ve solist olarak çeşitli görevlerde yer aldı. Özellikle Ege Bölgesinde bir çok konser ve organizasyonlara katıldı.

Oluşumu Denizli de başlayan ”Grup Ada” adlı müzik grubunda solist ve enstrümanist olarak yer aldı. Halk müziğine olan sevgisi ve akademik olarak daha iyi bir eğitimi tamamlayabilmek için 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavlarına girdi ve hem Temel Bilimler hem de Ses eğitimi bölümünü kazandı. Ses Eğitimi Bölümünü tercih ederek Alaaddin Yavaşça, Yücel Paşmakçı, Prof. Dr. Can Etili Ökten, Selahattin İçli gibi çok değerli hocalardan eğitim aldı.

2007-2008 yılında Beyoğlu Piri Paşa İlköğretim Okulunda, 2009-2010 Maçka Akif Tuncel Anadolu Endüstri Teknik Meslek Lisesinde Müzik öğretmenliği yaptı.

2009 yılında ‘’Karadut – Rengahenk Türküler III’’ albümünde ‘’Kırmızı Buğday’’ adlı bir Manisa türküsünü seslendirdi ve bir çok albüme vokal yaptı. Genç sanatçının ilk solo albümü ‘’Reva’’ adını taşıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s