Dağılmadılar, ayaktalar!

“Rus Kozmonotları” ve “Olympos” adında 2 albüm yaptıktan sonra uzunca bir süre albüm yerine sahnelere ağırlık veren Direc-T grubundan yeni bir albüm haberi geldi. “Son Ağaç” adlı 3. stüdyo albümlerinde 14 şarkı var. İkinci albümden bu yana aradan geçen yıllar biraz fazla olunca epey şarkı birikmiş anlaşılan. Doğrusu bu albümden, yıllar sonra yeniden keşfedilip de internet fenomeni haline gelen Sevil Öztatlı 45’liği “Adına da Derler Seks” şarkısına cover yapmalarıyla haberim oldu. Geçen Pazar Küçükçiftlik Park’taki “Van İçin Rock” konserinde de Fatih Ürek’le popüler olan Yunan cover’ı “Hadi Hadi”yi kendi tarzlarında söylemişlerdi, işte o şarkı da bu albümde yerini almış. Her 2 cover da son derece eğlenceli olmuş, benden söylemesi. Albümü güzel ve keyifli kılansa, bu üçlünün kuşkusuz benzer genç rock gruplarından bir adım öne geçmelerini sağlayan enerjileri..

Direc-T “Son Ağaç” Yeni albüm teaser >>

Radikal’den >> “Dağılmadık, Ayaktayız!”

(RADİKAL) 2004’te ilk albümleri ‘Rus Kozmonotları’yla piyasaya giriş yapar yapmaz fark edilmişlerdi zaten. Bilge’nin (Kösebalaban) onlarla aynı kulvardaki isimlerden farklı, dikkat çeken vokali, davulda Özgür (Peştimalci) ve Alex’in (Tintaru) yüksek enerjileri gösteriyordu ki, yıllar sonra da isimleri -iyi ya da kötü- anılacak, hatırlanacaklardı. Derken bir sessizlik hasıl oldu Direc-t cephesinde. Kabuklarına çekildiler herhalde derken, şimdi, uzun bir aradan sonra, üçüncü albümleri ‘Son Ağaç’la tekrar hayranlarının karşısında grup.
Aradan geçen yıllarda ayyuka çıkan dağıldıkları dedikodularını sorarak başlıyoruz sohbete; “Yok öyle bir şey” diyorlar, “yalnızca, ilk iki albüm yakın aralıklarla olunca, çok fazla şarkı birikti, bu da çok fazla konser malzemesi anlamına geliyordu. Konser vermekten albüm yapamadık.” Hafızamızı zorlayıp, bu zaman aralığında, birçok festival afişine yazdırdıkları isimlerini ya da kaydettikleri cover’ları hatırlıyor, onlara hak veriyoruz.
Yeni albüm kaydı 2009’da başlamış aslında. “Ama bir türlü, girip bütün albümü bitirip çıkamadık” diyorlar. Süreç uzadıkça uzamış, o arada Özgür askere gitmiş vs. Perşembenin gelişi çarşambadan belliymiş aslında: Önce, davulun ve basın kaydedildiği stüdyo kapanmış. Kayıtlara bir süre ara verilmiş, ardından bir jingle stüdyosuna taşınılmış, gitarları kaydedebilmek için. Orada da komşulardan şikâyet gelmesi üzerine olaylar bir türlü gelişememiş…

İki sürpriz cover
Nihayet, toparlanıp işe koyulduktan sonra ortaya çıkan albüm ‘Son Ağaç’ta klasik Direc-t sound’unun korunduğunu göreceksiniz. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen tarzlarında çok fazla değişiklik olmamış. Bu süreçte kuvvetle muhtemel müzikteki yeniliklere paralel olarak, onlar da değişerek geliştiler ancak yeni albümde bunu müziklerine yansıtmadıklarını görüyoruz. Gruba bunun nedenini sorduğumuzda ‘istikrar’ın iyi bir şey olduğu cevabını alıyoruz. İstikrardan bahsetmişken; yıllardır aynı kadroyla yoluna devam eden ekipten Alex, ailevi nedenlerden dolayı bir süre gruba eşlik edemeyecek. Bu süreçte basgitar dönüşümlü olarak Kurban’dan Kerem Tüzün ve Kung-fu’dan Alp Okçu’ya emanet.
‘Son Ağaç’ ismi albüme, meşhur Kızılderili sözünden esinlenerek verilmiş. Hani şu “Son nehir kuruduğunda, son ağaç kesildiğinde, son balık tutulduğunda, beyaz adam paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlayacak”tan. Bayram değil seyran değil, nereden çıktı bu söze atıfta bulunmak diye sorduğumuzda; bacalardan çıkan gazlardan, ayrıştırılan çöplere doğru akan bir muhabbetin içinde buluyoruz kendimizi. Sonra durup tekrar albüme dönüyoruz: ‘Gel’ isimli vals’le açılan albüm, bildik Direc-t tarzında, neşeli, ritimleri bol bol değişen şarkılarla devam ediyor. Albümün iki de sürpriz cover’ı var. Biri Fatih Ürek’in, neredeyse 74 milyona elleriyle havayı dövme hareketi yaptıran meşhur parçası ‘Hadi Hadi’; diğeri yakın zamanın internet fenomeni haline gelen, söz ve müziği Arif Sami Toker’e ait ‘Seks Seks Seks’. İkisi de Bilge’nin sesiyle yeni bir kimliğe kavuşmuş, özellikle ‘Hadi Hadi’ davulun da etkisiyle, konserlerde en yükseğe zıplatacak epey ‘gaz’ bir parça halini almış. Tabii bu yükseğe zıplama mevzuu biraz da gençlikle alakalı. Grup üyelerine, azar yeme çekincesiyle, “Bu süreçte yaşlandığınızı hissettiğiniz oldu mu hiç” diye soruyoruz, malum; ilk albümü yaparken 23-24 yaşındaki delikanlılar şimdi büyüyüp 30’lu yaşlarına erişmişler. Ama zıplamakla ilgili bir sorunları yokmuş; “Yaşlandık ama çalarken, kaydederken ya da konserdeyken bunu hissetmiyoruz” diyorlar; “daha ziyade konser sonrası hissediliyor!”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s