Dört ayrı renkten “Colors”

Baki Duyarlar 2011’in Şubat ayında çıkardığı ilk albümünün hemen ardından yeni projesini hayata geçirerek ikinci albümü ‘’Colors”’ ı Ada Müzik‘ ten çıkarttı. Bu projede Hollanda’da yaşıyor olması sebebiyle yolları kesişmiş, asıl kökleri farklı ülkelerden gelen dört müzisyen bir araya geldi: Stanislav Mitrovic-Sırbistan, Eric Calmes-Kuraçao, Enrique Firpi-Uruguay ve Baki Duyarlar..

Bu projedeki eserler, bir süredir üzerinde çalışılan tek tek parçalar olsalar da, kendi aralarında aynı müzikal elementleri paylaşan bir müzik. Bir bütünün parçaları olarak bir araya gelen farklı besteler. Klasik Avrupa Müziği formlarına benzeyen bir caz müziği.

Bu proje için Hollanda’da yaşıyor olması sebebiyle yolları kesişmiş, asıl kökleri farklı ülkelerden gelen dört müzisyen bir araya geldi: Stanislav Mitrovic – Sırbistan, Eric Calmes -Kuraçao, Enrique Firpi – Uruguay ve Baki Duyarlar, dört ayrı renk…

Baki Duyarlar’a ait 8 eserin yer aldığı albümün kayıtları Zeynep Tunay tarafından İstanbul Babajim Stüdyosu’nda, edit, mix ve masterig ise Ada Stüdyo’da İhsan Apça ve Özkan Mete tarafından yapıldı.

Tenor Saksofon’da Stanislav Mitrovic, Basgitar’da Eric Calmes, Davul’da Enrique Firpi, Piyano’da Baki Duyarlar yer alıyor. Ayrıca COLORS’ ın stüdyo kayıtlarına Simya Caz Grubu’da eşlik etti. Bu albümde Grafik Tasarım Hayalgücü Tanıtım’a, Fotoğraflar ise Teri T. Erbeş’e ait.

Baki Duyarlar kim? >>

BAKİ DUYARLAR (Piyano)
Avrupa’nın en iyi icracılarından biri olarak gösterilen Türk piyanist Baki Duyarlar (1967), yarattığı üstün nitelikli müziğini, olağanüstü yeteneğiyle sergilemektedir. Duyarlar, daha çok kendi orijinal bestelerini kayıt etmeyi tercih etse de sahnede pek çok farklı tarzda müziği icra etmektedir. Besteci olarak da kendini tek bir tarzla kısıtlamadığından, farklı çağrışımlar yaratan, kendine özgü bir müzik dili oluşturmayı başarmıştır. Yenilikçi ve yaratıcı bakışıyla yaptığı kompozisyonlar gelenekselliği göz ardı etmeyerek o zamanların ruhunu da yaşatmaktadır. Türkiye’nin uluslararası ve önemli caz sanatçıları arasında ayrı bir yer edinmiş olan Baki Duyarlar, sahne performanslarında bu özelliklerini sergileyerek herkesi büyülemekten geri kalmaz.

Uluslararası müzik topluluğu “Baki Duyarlar OnQ Band”, elektrik basta dahi bir virtüöz olan Kai Eckhardt, davulda titiz ve yaratıcı Sean Rickman ve saksafondaki ustalığın elektronik üflemeli bir enstrüman olan EWI’ye has özel efektlerle daha da ileriye taşıyan Stanislav Mitrovic’den oluşmaktadır. Her zaman farklı ülkelerden biraraya gelen müzisyenlerin oluşturduğu OnQ Band, Avrupa’nın önde gelen caz ve funk gruplarından biri olarak haklı bir üne kavuşmuştur. Elektronik alt yapılı baladlar, virtüözlüğün sınırlarını zorlayan hızlı tempolu parçalar, müzisyenlerin, müzikteki boş alanları yaratıcılıklarıyla doldurabilecekleri daha durağan ve sade besteler ve Türk müziğine has aksak ritimlerde bestelenmiş eserlerden oluşan müziğini sunan grup, dinleyicileri heyecanlandırmaktadır.

Baki Duyarlar, oluşturduğu farklı müzik topluluklarıyla yıllardır değişik tarzlarla sahnede yer almaktadır. Halihazırda faal olan iki grubundan birisi olan “It Trio”da bas gitarda genç yetenek Ahmet Türkmenoğlu ve davulda maceracı yorumuyla Ediz Hafızoğlu yer almaktadır. Daha fazla akustik müzik icra eden bu topluluğun, büyük bir sıcaklık ve yoğun bir duyguyla sergiledikleri repertuar, çağdaş caz besteleri, dünya müziklerinden başlayıp bilinen caz standartlarına uzanan geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Baki Duyarlar yer aldığı her türlü performans ve kayıtta, bu çok yönlülüğünü başarıyla yansıtabilmektedir.

Bu proje için de Hollanda’da yaşıyor olması sebebiyle yolları kesişmiş, asıl kökleri farklı ülkelerden gelen dört müzisyen bir araya geldi: Saksofonda Stanislav Mitrovic-Sırbistan,basgitarda Eric Calmes-Kuraçao,davulda Enrique Firpi-Uruguay ve piyanoda Baki Duyarlar, dört ayrı renk…

Müzik yeteneği, dostça uyumu, güçlü mizah anlayışı sayesinde yerli ve yabancı pek çok önemli sanatçıyla sahne almıştır; bunların arasında Randy Brecker, Ada Rovatti, Brian Lynch, Eric Vloeimans, Dick de Graff, Erkan Oğur, Bülent Ortaçgil ve daha pek çokları sayılabilir. Müzikal anlamda iş birliği içinde olduğu kişiler Baki Duyarlar’ı pek çok kereler yurt dışına da taşımıştır. Çeşitli sanatçı ve topluluklarla Hollanda, Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, Kazakistan, ABD, Hırvatistan ve Umman’da performanslar sergilemiştir.

Baki Duyarlar, piyanosu aracılığıyla içinde hissettiği müziği aynı samimiyet ve saflıkla dinleyicilerine iletmektedir. Yarattığı müziğin gücü köprüler kurmuş ve dünya çapında bir dinleyici kitlesinin ruhuna işlemiştir

ENRİQUE FİRPİ (Davul)
Enrique Firpi 1960’ta Uruguay’da doğdu. Kendi ülkesinde 14 yaşında profesyonel olarak çalmaya başladığından beri en popüler davulculardan biri oldu. O dönemden beri caz kulüpler, tiyatro ve konser salonları gibi mekanlarda çalarken aynı zamanda studiyo müzisyeni olarak çalıştığı gibi bir çok tv show’unda da yer aldı. Ayrıca; Jose Carbajal “Él Sabalero”, Fernando y Tequinha, Alberto Magnone, Telecataplum, Pool’s band with Edgardo Rigaud, Walter “Cafe” Rivero and Beatriz Aguiar, Carlos Scordamaglia, Elizabeth Rodriguez, Monico Aguilera, Eduardo Tancredi, Jorge Camiruaga gibi ünlü sanatçılar ile çalıştı. Zamanla bir çok farklı müzikleri büyük bir beceri ile icra eder oldu.

Enrique 1987’de Hollanda’ya taşındı ve o tarihten beri orada yaşamaktadır. Hollanda yıllarında farklı müzik tarzlarını caz ile kombine edip kendi Latin Amerikan geçmişiyle harmanlamıştır. Bu özellikler onu en çok aranan Latin caz davulcusu yapmıştır. Bu yıllarda Avrupa’da sayısız albüm kayıtları yapmış ve bir çok ülkede Fernando Lameirinhas, Laura Fygi, Leonardo Amuedo, Josee Koning, Lilian Vieira, Randal Corsen, Bye-Ya, Izaline Calister and Deborah J. Carter gibi isimler ile turneler yapmıştır. Ayrıca Amsterdam, Rotterdam ve Utrecht konservatuarlarında misafir öğretmen olarak ders vermektedir.

STANİSLAV MİTROVİÇ (Saksofon)
7 yaşında piyano, 13’ünde klarinet ve 17 yaşında saksofon öğrenmeye başladı. Çeşitli halk müziği grupları ile çaldı ve turnelere çıktı. 1988’den beri Hollanda’da yaşamaktadır. 1988-1995 arası Rotterdam Konservatuarının caz müziği bölümünde saksofon ve daha sonra klasik müzik bölümünde bass klarinet çalıştı. Türk piyanist, besteci Baki Duyarlar ile beraber öğrenim görürken OnQ kuartette çalmaya başladı.

2008’de Baki Duyarlar kuartet ile İstanbul caz festivalinde, 2010’da Akbank caz festivalinde bu sefer Duyarlar’ın yanında basta Kai Eckhardt, davulda Sean Rickman ile beraber yer aldı.2011’de yine Akbank caz festivalinde piyanoda Baki Duyarlar, davulda Enriqe Firpi ve basgitarda Eric Calmes ile birlikte yer aldı. 1996’da saksofonist ve clarinetist Akos Laki ile ikili olarak kurdukları “Double B” ile Hollanda caz müziği yarışmasında birincilik ödülü kazandı ve “Double B” ile iki albüm yayınladı,

1996’da “Cha-Chak Train” ve 1999’da bu sefer efsanevi “Headhunters” grubundan Paul Jackson ve Mike Clark ile “Etno Funk” albümünü yayınladı ve her iki projesiyle de La Hey’de düzenlenen North Sea Caz festivalinde yer aldı. 1996-2000 yılları arasında gitarist Ratko Zjaca ile Hollanda, Avusturya, Hırvatistan, Sırbistan, Slovenya, Maceristan, Norveç, Polonya’da, Denise Jannah, Reggie Workman, Randy Brecker, Miroslav Vitous, Jeff “Tain Watts” gibi isimler ile turneler yaptı.
2006’da “Crossing The Border” albümünü R. Zjaca, Al Foster ve Jhon Patitucci ile, 2008’de ise “Continental Talk” albümünü Zjaca, Patitucci, Steve Gadd and Randy Brecker ile kaydetti.
2005’den beri çaldığı Balkan caz formasyonundaki “Carlama Orkestar” (davul, perküsyon ve saksofon kuartet) ile “Barabe” adlı albümünü 2006’da yayınladı.
2006’dan 2010’a kadar multi-enstrumantalist tiyatro grubu “De werelband” ile, üç sezon “Keet” gösterisinde, bir sezon da “Kopmannen” adlı gösteride çaldı ve her iki projeninde DVD kayıtlarında yer aldı.

Mitrovic tenor, alto, soprano and bariton saksofon, ayrıca clarinet, bass clarinet ve EWI çalıyor, aynı zamanda öğretmenlik yapıp büyük caz orkestraları yönetiyor.

ERİC CALMES (Bas)
Eric Calmes 1955’de Kuraçao’da doğdu. 20 yaşında Amsterdam konservatuarında okumaya başladı. Cazdan Klasik müziğe, Brezilya müziğinden Salsa’ya ve tabiî ki kendi adası Kuraçao’nun halk müziğine kadar geniş bir yelpazede performans gösterebilen Calmes, aranılan basçılar arasında yerini aldı. Müzik hayatına sahne performasçılığının dışında besteci olarakta devam etmekte ve çalışmalarında caz, klasik, funk ve dünya müziği elementlerini Karayip halk müziği ile birleştirerek bir
kavşak oluşturmaktadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s