Bu bir Çerkes masalı!

Yayınladığı farklı tarzlardaki albümler ile müziğin her rengine açık olan ve müziğin dil, din ya da ırk gözetmediğini yayınladığı her albümde cesurca gösteren Ada Müzik’in bugünlerde yeni bir albüm haberi daha var. Gülcan Altan’ın Adigece ve Abhazca dillerindeki yeni albümü ‘Gunef’, müzik marketlerde. Albüm, sıradışı kapak tasarımı ile de dikkat çekiyor.

Bu bir Çerkes masalı, binlerce yıldan beri Kaf dağında yaşayan ve  büyük sürgünle Anadolu’ya oradan da dünyanın her yanına dağılan soylu Çerkeslerin kadim kültürlerinden  sözcükler, mısralar, notalar…

Kafkasya, özünde insanı ve yaratılmış tüm güzellikleri yücelten ortak kültürüyle farklı dilde bir çok halkı bağrında barındıran bir coğrafya. Çerkesler de, bu etnik renkliliği binlerce yıldır danslarıyla müzikleriyle  gittikleri her yere taşıyabilmiş.

Çocukluğu İstanbul’un farklı kültürleri barındıran en eski semtlerinden Samatya’da geçmiş olan Gülcan Altan,  İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda eğitimini aldığı Türk müziğinin yanı sıra Çerkes atalarından miras aldığı Kafkas enerjisini müziğine de yansıtmış,farklı dillerde başarıyla seslendirdiği parçalarla dinleyicilerin beğenisini kazanmıştır. Türkçe parçalardan oluşan “Gülümser” adlı albümü ve  ülkemizde konuşulan 10 dilde 10 şarkı gibi ortak çalışmalardan sonra müziğin renkli ve çok sesli dünyasındaki yolculuğuna kalbin ışığı anlamına gelen “Gunef” albümüyle devam etmekte.Ve Gülcan Altan şimdi Kaf dağının ötesinden Adigece ve Abhazca şarkılarla bizlere sesleniyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s