Dijital Sahtecilik

google_youtube_settingsAğustos ayında müzik dünyasının en çok konuştuğu konu hiç şüphesiz basında skandal diye geçen Youtube’dan Müyap videolarının silinmesi olayıydı. Konuyu Milliyet’teki köşesinde yazan Ali Eyüboğlu, sektörde epeydir konuşulan bir konuyu gündeme taşımayı ve kolaylıkla adından söz ettirmeyi başardı. İşin rengi zaman içerisinde biraz daha belli olmaya başlasa da, açıklamaların gecikmesi herkesin kafasında soru işaretlerinin artmasına ve ister istemez yanlış bir algıya da geçit verdi. Hemen hemen bütün sanatçı ve müzisyenler olayı kınayan açıklamalar yapsa da, hangileri gerçekten samimiydi tartışılır. Olayın gelişme sürecini ise baştan alırsak eğer:

Ali Eyüboğlu, YouTube’un MÜYAP’ın müzik kanalından 261 milyon video izlenmesini sildiğini yazdı, ortalık da ayağa kalktı. Nitekim bir süredir Youtube’da ciddi (ve inanması gerçekten mümkün olamayan) izlenme rakamlarına ulaşan bazı videoların sahte tıklamayla o rakamlara ulaştığı konuşulmaktaydı. Herkes bu yazının ardından videoların silindiği kanal MÜ-YAP olduğu için MÜ-YAP’ı hedef tahtasına koydu. İşin MÜ-YAP tarafında ise bir bekleme söz konusu oldu. İlk açıklamaya göre Youtube’a bu videoların neden silindiğinin sorulduğu ve bu olayın araştırıldığı belirtildi. MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta da bu sahtekarlığı yapanların listesini YouTube’dan istediklerini, gelince kamuoyuna açıklayacaklarını beyan etti. Günler sonra yapılan basın açıklamasında ise MÜYAP Yönetim kurulundan Bülent Seyhan, “Müzik dünyasında yolsuzluk diye bir haber çıktı. Tabi biz bunu ilk internet sitelerinden duyduk. Araştırmaya geçince araştırmamız sonucunda böyle bir sahtekarlığın olmadığı, sadece bizim MÜ-YAP Channel’dan ayrılmak isteyen firmaların imzaları vardı. Biz onları Youtube’a bildirmiştik. Onlar da toplamda 24 tane şirketin müzik klipleriydi” diye konuştu. Söz konusu 24 müzik şirketin MÜ-YAP’ın Youtube’daki müzik kanalından ayrıldığını belirten Seyhan, bu şirketlerin ayrılmasıyla Youtube’ta ikinci sırada yer alan MÜ-YAP Channel’ın 2-3 günlük bir süre zarfında ilk 100 listesinden düştüğünü anlattı. Seyhan, ancak şu anda yine ikinci sıraya yükseldiklerini dile getirdi.

Gelişmeler şimdilik bu yönde, bundan sonra neler olup bitecek hep beraber göreceğiz. Dijital sahteciliği yaptığı söylenen pek çok sanatçı adı kulaktan kulağa dolaşsa da, ortada somut bir kanıt olmadan birilerini suçlamak elbette yersiz olur, ancak yapım şirketleri ve MÜYAP başta olmak üzere, bu sahteciliğin karşısında dik ve onurlu durmaları ve gereken tepkiyi vermeleri gerekir diye düşünüyorum. Oluşturulan araştırma komisyonu olur da bir liste yayınlama cesaretini gösterirse, halk o sanatçılara ne yanıt verir acaba diye de düşünmeden edemiyorum. Geçmişte neler neler olan bir ülkede bunun da unutulup gidileceğinden ve o sanatçılara yine sevgide kusur edilmeyeceğinden öyle eminim ki..

Olcay Tanberken
(Felsebiyat dergisi Eylül sayısında yayınlanmıştır)
http://www.felsebiyat.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s