Grammy’de Indie rüzgarı!

FunDikkatMüzik!te geçtiğimiz yıl boyunca yayınladığımız pek çok Billbord listesinde ve Dünya Ne Dinliyor? başlıklı muhtelif pek çok yazımızda FUN. grubundan ve ‘We are Young’ şarkısından hep bahsetmiştik. İşte o şarkı, bu yılki Grammy Ödülleri’nde yılın şarkısı seçilmekle kalmadı, grubun başarısını da adeta tescilledi. Öte yandan yine alternatif müziğin en çok dinlenen seslerinden Gotye de “Somebody That I Used to Know” şarkısıyla beklendiği gibi geceden ödülsüz ayrılmadı.

Önceki gece Los Angeles’ta gerçekleşen ve Gotye, FUN ve Mumford & Sons’un damgasını vurduğu 55. Grammy ödülleri büyük bir şov ile sahiplerini buldu. İngiliz folk grubu Mumford & Sons’ın ‘Babel’i en iyi albüm seçilirken, indie pop grubu FUN ise ‘We are Young’ ile yılın şarkısı ödülünü kazandı. Törene yılın kaydı da dahil üç dalda birden ödül kazanarak damgasını vuran sanatçı ise geçen senenin fenomen şarkısı ‘Somebody That I Used to Know’la tanınan Gotye oldu. Ohio’lu rock grubu The Black Keys, ‘El Camino’ ile en iyi rock albümü dahil üç Grammy kazandı. Gecenin diğer ses getiren ödülleriyse ‘N****s in Paris’ şarkısındaki düetleriyle en iyi rap performans kategorisinde Jay-Z ve Kanye West, ‘Set Fire to the Rain’la solo performans kategorisinde Adele ve pop vokal kategorisinde Kelly Clarkson’ın oldu.

Yılın kazananları
Yılın albümü: Babel (Mumford&Sons)
Yılın kaydı: Somebody That I Used to Know (Gotye)
Yılın şarkısı: We Are Young (Fun)
Yıldızı parlayan sanatçı: Fun
Solo pop performansı: Set Fire to the Rain (Adele)
Düet performansı: Somebody That I Used to Know (Gotye & Kimbra)
Pop vokal albüm: Stronger (Kelly Clarkson)
Dans-elektronik albüm: Bangarang (Skrillex)
Geleneksel pop vokal albüm: Kisses on the Bottom (Paul McCartney)
Rock performansı: Lonely Boy (The Black Keys)
Rock şarkısı: Lonely Boy (The Black Keys)
Rock albüm: El Camino (The Black Keys)
R&B performansı: Climax (Usher)
R&B albüm: Black Radio (Robet Glasper Experiment)
Rap performans: N****s In Paris (Jay-Z&Kanye West)

Yıllar sonra duyulan ses
Gotye ‘Somebody That I Used to Know’ single’ı ile dünyanın en çok konuşulan müzisyenlerinden birisi… Fenomen şarkı 2011 ortalarında yayımlanmasına rağmen özellikle 2012’de ses getirdi. Kanadalı grup Walk off the Earth’ün parçayı tek gitarla son derece başarılı şekilde cover’laması sonucu ‘Somebody That I Used to Know’ bir anda sosyal medyada en çok paylaşılan videolardan biri oldu ve kısa sürede YouTube’dan 122 milyonun üzerinde izleyici sayısına ulaştı. İsmini modacı Gaultier’den alan Gotye’nin aslında pek bilinmeyen birçok albümü var. Öte yandan bir partide tanıştığı Kris Schroeder’le The Basics adlı bir grup kuran Gotye, 2004 ve 2010 seneleri arasında bu grupla dört albüm çıkardı. Kimbra’yla birlikte söylediği ‘Somebody That I Used to Know’ single’ı şimdilerde Youtube’da 370 milyonun üzerinde kişi tarafından izlenmiş durumda ve elbette Grammy’nin de yeni yıldızı!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s