Kerem Güney’i kaybettik

Ünlü besteci 73 yaşındaki Kerem Güney, Bodrum’un Bitez beldesindeki evinde yaşamını yitirdi. “Aldırma gönül”, “Elveda meyhaneci”, “Yarım kalan aşk” gibi şarkıların ünlü bestecinin, ilk belirlemelere göre kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Kerem Güney’in eşi Ayşim Damladol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney’in gece uykusunda yaşamını yitirdiğini belirterek, “Dün gece kalkıp yan yattığını görünce kendime döndürmek istedim. Ama bir süre sonra yine aynı şekilde yattığını fark ettim. Tekrar baktığımda nefes almıyordu, öldüğünü anladım” dedi. Güney’in kalp rahatsızlığı olduğunu bildiren Damladol, “Birçok doktora gösterdik, ama geç kalınmış, ‘ameliyat bile olamaz’ dediler. Onu kaybettik, çok üzgünüm” diye konuştu. Güney’i yarın Bodrum’da toprağa vereceklerini kaydeden Damladol, “Güney’i yarın Akyarlar köyünde aile mezarlığına defnedeceğiz. Türkiye için çok kıymetli bir sanatçıydı. En çok sanatçıların yaşarken kıymetinin bilinmemesine üzülürdü” dedi.

Kerem Güney

26 Eylül 1939 tarihinde İstanbul’da Yavuz Erten adıyla dünyaya geldi. Altı yaşındayken bir terzi olan babasının yanında çıraklık yapmaya başladı. Babasının bütün arkadaşları müzisyendi ve daha o yaşlarda kulağı müzikle dolmaya başladı. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’den mezun olduktan sonra birkaç yıl gazetecilik yaptı. 1961’de bir şiir kitabı yayımladı[3]. 1962 yılında ‘Bunaltı’ adlı bir dergi çıkardı. Bu dergide asıl adı Yavuz Erten’i kullanıyordu ve ‘Asi gençlik lideri ve fikirsel öncü gençliğinin sesi’ olarak ün yaptı[4]. Sigortacılık ve spikerlik gibi işlerin arasında onbeş fotoroman ve iki sinema filminde de oynadı.

1951’den beri amatör olarak ilgilendiği müziğe, 1969’da profesyonel olarak devam etti. Bu yıl ilk 45’lik plâğı çıktı. Plâğın ön yüzünde “Sev Desen Sevemem ki”, arka yüzünde de “Aşk İnsanı Ağlatır” şarkıları yer alıyordu. ‘Nokta Noktam’ adlı plâğı ile ilk altın plâk ödülünü aldı. Kendi plâk şirketi Elif Plâk ve buna paralel olarak çalışan Elif Reklâm şirketlerini kurdu. Endüstri krize girince şirketlerini kapatıp serbest çalışmaya başladı. Sabahattin Ali ve Nazım Hikmet’in dizelerini de besteledi. ‘Aldırma Gönül’ Sabahattin Ali’nin, ‘Kıymayın Efendiler’ ise Nazım Hikmetin şiirinden şarkı haline getirilmişti. Bu besteler yüze yakın yorumcu tarafından seslendirildi, plâk yapıldı ama ortada bir telif hakları yasası olmadığı için bunlardan eline hiçbir şey geçmedi. Aldırma Gönül, Elveda Meyhaneci, Yarım Kalan Aşk gibi besteleriyle meşhur olan Güney, bir gazeteciye verdiği röportajda, bestemin adı “Aldırma Gönül” yerine Never Mind My Heart’ olsaydı.. Şimdi Galapagos Adaları’nda tatil yapıyordum..’ demişti..

http://www.ttnetmuzik.com.tr/album/Aldirma_Gonul_Bestekarindan/15/albums/121

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s