Anne Bu Çalan Ne? (20 Haziran 2012)

Arada bir bu blogda okuduğunuz müzik yazılarıma artık her Çarşamba bu köşeyi de eklemeye karar verdim. Birkaç yıl kadar önce Turk.Net portalındaki haftalık köşemin de adı olan “Anne Bu Çalan Ne?”ye artık DikkatMüzik sayfalarında devam ederek  yeni çıkan albümlerle ilgili bazen kısa kısa, bazen uzun değerlendirmelere, duyup da sevdiğim şarkılara yer vereceğim. Haftanın tam ortasında bir soluklama durağı da diyebilirsiniz bu köşeye:)

* 2012 yazının ses getiren albüm değerlendirmelerinde başa oynayan “01” adlı Ozan Çolakoğlu albümü, Tarkan’ın “Aşk Gitti Bizden” şarkısıyla çıkış yapsa da albümü neredeyse boş yok diyeceğimiz kadar iddialı buldum. Öyle ki kaç gündür hem ipod’da hem de evde sürekli bu albümü dinlerken buluyorum kendimi. Gülşen’in “Seyre Dursun Aşk”ı ile Ajda Pekkan’ın “Ben Yanmışım” şarkıları da öne çıkan diğerleri.

* Şu sıralar müzik çevrelerinin beğenisini kazanan Kürşat Başar albümü “Keşke Burada Olsaydın” çok olumlu eleştiriler alıyor, ben de sevdim doğrusu. Yeşim Salkım, İlhan Şeşen, Erol Evgin, Yaşar, Levent Yüksel, Sezen Aksu, Şenay Lambaoğlu, Ayşen ve Berkay Özideş gibi isimlere saksafonuyla eşlik eden Kürşat Başar, pop ve caz karışımı çok güzel bir albüme imza atmış. Dün akşam Beyoğlu’nun yeni gözde mekanlarından biri olmaya aday Rixos Pera’daki Jack Russellda düzenlenen basın lansmanı da eğlenceli geçti. Geceye albümdeki isimlerden Yeşim Salkım, İlhan Şeşen, Yaşar, Ayşen, Şenay Lambaoğlu ve Berkay Özideş katılırken medyadan ve radyo dünyasından dostları da birarada görmek keyifliydi doğrusu..

* Geçtiğimiz hafta bir başka basın lansmanı da Hadise’nin yeni teklisi içindi. Sortie’de gerçekleşen lansmanda Hadise konuklarıyla yakından ilgilenirken bir yandan da yeni şarkısı “Biz Burdayız”ı tanıttı. Sinan Akçıl ile müzikal ortaklığına son verdikten beri kendini yenileyen ve ona yurtdışı albümünden beri çok yakıştırdığım R&B ve pop karışımı sounduna yeniden yaklaştığını gördüm. Son albümünde önce“Süpermen”, ardından da “Mesajımı Almıştır O” şarkıları ile uzun süre kulaklarımızdaydı ve sözleri Deniz Erten’e, Bestesi Mario Winans, Fotios Stefos ve Deniz Erten’e ait olan yeni şarkısının da Hadise’nin kariyerine olumlu bir katkısı olabileceğini düşünüyorum.

Ebru Gündeş’in son albümü 13,5, tam bir hayal kırıklığı etkisi yarattı. Bir önceki albümde yeniden yorumladığı “Aldırma Deli Gönül”ü ilk duyar duymaz da aynı şeyi düşünmüş ve yazmıştım, “pop” şarkılarını başka tarzlarda cover’lamak her zaman güzel sonuçlar vermeyebilir. “12 Düet” albümünün yakaladığı başarı ile Nilüfer örneğini ele alırsak, rock formatında pekala güzel bir sound yakalanabilirken fantezi-arabesk kıvamında bir müzikalite ve yorum bu şarkılara yakışmıyor. Gündeş’in albümünde de durum bundan ibaret. Birçoğu orijinal ‘pop’ halleriyle sevilmiş şarkılar, onun kendi tarzı ve yorumu ile yeniden yapılınca olmamış, olamamış. Albümde imzası bulunan aranjörlerden birinin de Ozan Doğulu olduğunu duyunca şaşkınlığım artmadı değil hani..

* Serdar Ortaç önceki yıllarda olduğu gibi bu yılı da es geçmeyerek “Ray” adını verdiği yeni albümünü yayınlamış. Bu kez 10 şarkı tümüyle kendisine ait, 5 şarkı ise yabancı şarkılara yazdığı sözlerden oluşuyor. Düzenlemelerde İskender Paydaş, Suat Aydoğan, Tarık Ceran, Sadun Ersönmez, Tolga Kılıç, Serdar Ağırlı ve Murat Erdem gibi isimlerle çalışan Ortaç’ın kesinlikle yine çok satacağına emin olmakla birlikte bir kısım müziksevere de “yine mi aynı şarkılar?” dedirteceği konusunda müneccim olmaya gerek yok sanırım..

* Geçen yıl müziği bıraktığını açıklayan Teoman hepimize kısa süreli bir şok yaşatmış, çocukluk ve gençliğini 90’larda yaşayan bir kısmımızı da epeyce etkilemişti. Ne de olsa Teoman’dı bu açıklamayı yapan, 70’lerdeki efsane isimlerin ardından 90’lar ile birlikte çok hızlı biçimde değişen popüler kültürümüzde ‘Türkçe rock’ diye birşeyden söz edebiliyorsak bunda kuşkusuz en büyük payı olanlardan biri de Teoman’dı. Müzisyenin son birkaç albümünü o denli sevememiştim ama son albümü “Aşk ve Gurur” beni tam 12’den vurmayı başarmıştı. İşte -şimdilik- son albümü sayabileceğimiz bu albüme bir remix albümü hazırlanmış. Remixlerde Chew FuFred FalkeArmegeddon TürkAudio Knobİskender Paydaş ve 5shootscount1 gibi isimlerin imzasına rastlıyor ve Teoman’ın bir sonraki adımının ne olacağını merakla ve heyecanla bekliyoruz.

Haftaya görüşmek üzere, müzikle kalın!

Olcay TANBERKEN (DikkatMüzik!)


* Dinlemeden Geçmeyin:
Göksel / Uzaktan
Yeni Türkü / Böyle Gitmez
Eflatun & Burcu Güneş / Çıkmaz Sokaklar
Mehmet Erdem / Hakim Bey

* Kulaklara Zarar:
Sinan Akçıl / Fark Atıyor
Ebru Gündeş / Seni İstiyorum

Reklamlar

Anne Bu Çalan Ne? (20 Haziran 2012)” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s