Grammy ödüllü Susana Baca Türkiye’ye geliyor

Afro-Peru kültürünü yansıtan ünlü şarkıcı Susana Baca ile “Avea Sıradışı Konserleri” bütün hızıyla devam ediyor. 2002’de yayınladığı Lamento Negro albümü ile Latin Grammy Ödülü kazanan, sahnedeki zarif duruşu, müthiş sesi ve bütün dünyada verdiği konserlerle dinleyicilerini kendisine hayran bırakan Susana Baca 27 Nisan’da Aya İrini’de müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Afrika kökenli olan Susana Baca, 1944 yılında Peru’da dünyaya geldi. 13 albümü bulunan sanatçının, uzun süredir hem Peru’da hem de uluslararası alanda, Afro-Perulu müziğinin ve kültürünün gelişmesinde önemli bir figür oldu. 2011 yılında Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala tarafından Kültür Bakanlığı görevine getirilen ünlü sanatçı, böylece ülke tarihinin de gördüğü ilk siyahi bakan oldu.

1995 yılında Luaka Bop tarafından yayınlanan The Soul of Black Peru adlı albümdeki performansı sayesinde, derin çağrışımlar içeren şarkı sözleri ve duygu yüklü vokal tarzı Amerika’da da geniş kitlelere ulaşmıştır. 2002’de yayınladığı Lamento Negro albümü ile Latin Grammy Ödülü kazanan Susana Baca, sahnedeki zarif duruşu ve müthiş sesiyle, Latin Amerika’nın bir çok ülkesinde verdiği konserlerde dinleyicileri kendine hayran bırakmıştır. Sanatçı, Afrika ve Latin Amerika etkileşimlerinin Afro-Perulu bir bakış açısıyla sunulduğu yeni albümü için şunları söyledi: “Bu albüm, biz Afrika kökenli insanların Kuzey ve Güney Amerika kıtalarındaki varlığımız ve bu varlığımızın Latin Amerika’yı nasıl etkilediği ile ilgili. Küba, Kolombiya, Ekvador, Venezuella, Porto Riko müziklerini kendi müziklerimmiş gibi hissediyorum. Afrika kökenli insanların yaşadığı birçok Latin Amerika bölgesi gezdim. Çoğu fakir, bakımsız ve devlet tarafından ihmal edilmiş ya da dışlanmış bölgelerdi. Bu beni çok etkiledi ve Latin Amerika ile Afrika bağını onurlandırmak adına bu bölgelerin şarkılarını söylemeye gayret ettim.”

https://twitter.com/siradisimuzik
http://www.facebook.com/AveaSiraDisiMuzik

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s