Editörden / “18.Kral Müzik Ödülleri” (Kısım 2)

Kral Müzik Ödülleri’nin adaylarını değerlendirdiğim geçen haftaki ilk yazımızın devamı olarak, bu kez geriye kalan kategorilere ve bu kategorilerdeki aday şarkıların şansına bakalım:

——————————————————

En İyi Düet :

Gülben Ergen & Mustafa Sandal – Şıkır Şıkır*
Tan & Serdar Ortaç – Benim Gibi Olmayacak
Nilüfer & Şebnem Ferah – Erkekler Ağlamaz
Ümit Sayın & Tarkan – Gitme
Sinan Akçıl & Hande Yener – Atma

Tarkan‘ın 2. albümünde yer alarak albümdeki tüm diğer şarkılar gibi klasikleşmiş bir şarkı olarak 90’ların en iyilerinden biri olarak hatırladığımız “Gitme”, yıllar sonra sahibinin sesiyle “Söz-Müzik:Ümit Sayın” albümünde bir düet olarak hayat bulmuştu. Nilüfer‘in 12 Düet’inin çıkış şarkısında Şebo’yla olan düet de yılın en iyilerinden biri olarak kulaklarımızdaydı kuşkusuz. Tan ve Serdar Ortaç‘ın, aynı tarz ve kategoride daha önce onlarca başka şarkı yaptıkları için bu ödülü hak ettiklerini düşünmüyorum. Sinan Akçıl ve Hande Yener‘in “Atma”sı da epey çalındı söylendi ama ortada bu ödüle yakışacak bir ‘düet’ uyumundan ve yakışırlılığından bahsetmek elbette imkansız. İyi yorumcu olarak şarkıyı götüren yalnızca Hande Yener olup Sinan Akçıl’ın ona düet değil vokal (vokalin ne kadar iyi olduğu da ayrıca tartışılır) yaptığı tablosu ortaya çıkınca düet demeye bin şahit dediğimiz bu şarkının bu kategoride bir şansı elbette olmamalı. Benim bu kategoride en şanslı gördüğüm düet “Şıkır Şıkır”. Piyasaya tekli olarak çıkarılan ve yaz boyunca radyoların da gözde şarkılarından biri olarak epey çalınan “Şıkır Şıkır”, daha sonra Gülben Ergen‘in de albümünde karşımıza çıkınca Mustafa Sandal çıldırmış, olay mahkemeye taşınmıştı. İşin bu kısmı taraflar arasında şarkıyla ilgili karşılıklı anlaşmalarına dayandığı için dinleyiciyi de bizi de bağlamaz elbette, ancak düet birlikteliğini çok başarılı buluyor ve bu kategorinin kazananı olacağını umuyorum.

——————————————————
En İyi Film Müziği :

Aşk Tesadüfleri Sever*
İncir Reçeli
Anadolu Kartalları
Dedemin İnsanları
Behzat Ç.

İncir Reçeli filmi müzik dünyasına Halil Sezai‘yi kazandırmış, filmde gitarıyla “İsyan” şarkısını söylediği kısmı youtube’da kısa zamanda rekor izleyiciye ulaşmıştı. Ozan Doğulu ve arkadaşlarının “Anadolu Kartalları”na yaptıkları müziklerden ziyade, içindeki maNga şarkısı “Fly to stay alive”ı es geçmemek gerekir. Dedemin İnsanları da film içindeki müzikler kadar özellikle sonundaki rembetiko şarkısıyla da beni çok etkilemişti. Behzat Ç.‘yi izlemediğim için  müzikleri için de birşey diyemem ancak Mehmet Günsur‘un “Eylül Akşamı”nı yorumladığı, Demir Demirkan‘ın “Zaferlerim”, Şebnem Ferah‘ın da “Hoşçakal” şarkılarıyla bir kez daha gözümüzde yükseldiği, Tanju Okan‘ınTNK ve Ozan Ünlü‘nün de birer şarkısıyla içinde yer aldığı “Aşk Tesadüfleri Sever” bence bu kategorinin kazananı olmaya en yakın aday.
——————————————————

En İyi Proje :

130 Bpm Allegro – Ozan Doğulu
12 Düet – Nilüfer*
Zamansız Şarkılar – İskender Paydaş*
Arabesque 2 – Işın Karaca
Aranjman – Candan Erçetin

Candan Erçetin ve Işın Karaca‘nın nostalji tarzı albümlerinin ya da Ozan Doğulu‘nun -bir önceki albümünün başarısının maalesef gölgesinde kalan- “130 Bpm Allegro”sunun bu kategoride kazanacağını sanmıyorum. Adaylar içinde diğerlerine göre daha çok ses getiren 2 albüm var esasında. Nilüfer‘in rock düetlerinden oluşan ve gördüğü ilginin satış rakamlarına da büyük ölçüde yansıdığı “12 Düet”i ve İskender Paydaş’ın ‘cover’ projeler içinde kendine yakışanı yaparak güncel bir soundu yakaladığı ve şarkılara adeta yeniden hayat verdiği “Zamansız Şarkılar“. Her 2 albüme de eşit şans vermeyi tercih ediyorum.
——————————————————

En İyi Dizi Müziği :

Adını Feriha Koydum
Kuzey Güney
Muhteşem Yüzyıl
Fatmagül’ün Suçu Ne
Kurtlar Vadisi

Yerli dizileri pek takip etmediğim için bu kategoride kimin daha şanslı olacağını kestirmem de zor olacak. Bu yüzden yorum yapmamak en doğrusu, ama sanırım izlenme oranlarına bakılırsa Fatmagül’ün Suçu Ne ‘nin şansı sanki daha yüksek gibi.

——————————————————
En İyi Şarkı :

Ajda Pekkan – Yakar Geçerim*
Halil Sezai – Olsun
Sezen Aksu – Vay*
Gülben Ergen & Mustafa Sandal – Şıkır Şıkır
Rafet El Roman – Direniyorum*

Tabii müzik ödüllerinde kuşkusuz en çok merak edilen kategorilerden biri de bu. Öncelikle 5 adayın da yılın radyolarda en çok çalan şarkılarından olduklarını içtenlikle söyleyebilirim. Dijital müzik listelerindeki dinlenme oranlarına bakarsak, diğer adayların rakamları birbirine az çok yakın olsa da, “Yakar Geçerim”in onlara fark attığı bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. İkinci sırada da, uzun bir zaman sonra yeniden hit şarkılara imza atan Rafet El Roman geliyor. Ancak en riskli ve tahmin edilemeyen kategori de bu olsa gerek, “iyi şarkı”, ama kime göre, neye göre iyi? En iyi hareketli şarkı desek, kuşkusuz Yakar Geçerim’in kesin birinci geleceğini düşünebiliriz. En iyi slow şarkı diye bir kategori olsaydı da, Sezen Aksu‘nun “Vay” ile ipi kimselere bırakmayacağına eminiz. Ancak hepsi aynı kategoride yer alınca tahminler de zorlaşıyor. Bekleyip göreceğiz:)
——————————————————

En İyi Klip :

Sinan Tunçay, Sevil Kaynak – Sezen Aksu- Vay*
Ketche – Atiye & Ozan Doğulu –Aşkistan
Robın Robınovıc – Aynur Aydın – Yenildim Daima
Nihat Odabaşı – Ajda Pekkan – Yakar Geçerim
Ömer Faruk Sorak – Kenan Doğulu – Şans Meleğim

Aynur Aydın‘ın saf batı popu kalitesindeki altyapısı ve yorumuyla öne çıkan “Yenildim Daima” şarkısı yabancı bir yönetmenle çekilen video klibiyle de desteklenmişti. Kenan Doğulu ve Atiye’nin videoları da ilgi görmüştü ama bu kategoride öne çıkabilen yalnızca 2 video var bana göre. Nihat Odabaşı’nın siyah beyaz çektiği  “Yakar Geçerim” videosunda  oldukça cesur olarak karşımıza çıkan Süperstar, şarkının da hit olmasıyla en çok izlenen videolardan biriyle karşımızda oldu. “Öptüm” albümünün 2. videosu olarak izlediğimiz “Vay” ise, farklı çekim tekniği ve senaryosuyla bence bu kategorinin kazanması gereken adayı. Sinan Tuncay ve Sevil Kaynak yönetmenliğinde çekilen ve Sezen Aksu’nun evinin birebir şekilde oluşturulmuş maketinin kullanıldığı klipte ayrıca Sezen Aksu’nun farklı dönemlerine ait sekiz kuklası yer almıştı.

——————————————————
En İyi Remix :

Burak Yeter – Arada Sırada*
Murat Uyar – Benim Gibi Olmayacak
Ozan Çolakoğlu – Yakar Geçerim
Suat Ateşdağlı – Budur
Hüseyin Karadayı – Serkan Çağrı – Senden Başka Feat. Ege Çubukçu – Füsun Önal

Yakın zamanda Füsun Önal ile olan bir sohbetimizde kendisinin sürekli aynı şarkılarla (Senden Başka/Ah Nerede/Oh Olsun) anılmasından hiç hoşnut olmadığını öğrenmiş ve hak da vermiştim doğrusu, başka da güzel şarkıları ve Türk pop tarihi içinde sevilmiş, dinlenmiş şarkıları da vardı ve bunların da çalınmasını istiyordu. Ancak müzik piyasası eski şarkıları değerlendirme konusunda kısır bir mantık izlediği için geçen yaz karşımıza çıkan remix çalışmalarından biri de yine en bilinen bir Füsun Önal şarkısına, “Senden Başka”ya gelmiş, doğrusu başarılı da bir çalışma olmuştu. Bu ketegoride yer alan Ajda şarkıları dışındaki remixlerin ben fazla çalınıp söylendiğine doğrusu şahit olmadım, ancak Ajda’nın her 2 şarkısı ve remixleri müzik medyasında ve mekanlarda epeyce yer buldu kendine, bunun aksini kimse iddia edemez. Yalnız burada, ‘Yakar Geçerim‘in remixinden çok orijinalinin, ‘Arada Sırada’nın da orijinalinden çok remixinin sevildiğini düşünüyorum. Bu da bu kategoride şansı Burak Yeter‘e veriyor sanırım.

——————————————————

En İyi Enstrümental :

Erkan Oğur & Anatolian Blues – Telvin*
Serkan Çağrı – Crazy Brassybalkans 1
Omar Faruk Tekbilek – Sound Of İstanbul Vol1
Volkan Sönmez – Son Köprü
Zeki Ertunç – Alaturca Relaks

Adaylar içinde Ömer Faruk Tekbilek‘in albümünü başarılı bulsam da, bu kategoride Erkan Oğur ve arkadaşlarının çalışması ise en çok ses getirenlerden biri olmuştu ve adaylar içinde de en şanslısı sanıyorum bu olacak.

***

Ödül töreninin 30 Nisan’da yapılacağı duyuruldu. Bütün adaylara başarılar dileriz:)

Olcay TANBERKEN (Dikkat Müzik!) 

Diğer kategoriler için:
Editör’den / “18.Kral Müzik Ödülleri” (Kısım 1) >>

Reklamlar

Editörden / “18.Kral Müzik Ödülleri” (Kısım 2)” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s