Röportaj: Bratsch


DikkatMüzik!’in “10’da 10” röportajları devam ediyor. Avea Sıradışı Müzik etkinlikleri kapsamında 4 Şubat’ta İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde müzikseverlerle bir araya gelecek olan Fransız Bratsch grubunun kemancısı Bruno Girard, grup adına sorularımızı yanıtladı. İşte o çok özel röportaj: >>

İstanbul’a bir kez daha hoş geldiniz. DikkatMüzik!’in “10’da 10” röportajı için size bazı sorularımız olacak:

1-Müziğinizi “imaginary folklore” olarak adlandırdığınız söyleniyor. Bu kavramı biraz açar mısınız?

Biz hepimiz, kültürlerinden özellikle de ailelerimizin kültürlerinden kopmuş gençleriz; grup üyeleri, Fransa’da veya yurtdışında doğmuş olsalar da, yurtdışından Fransa’ya ya da kasabadan büyük şehirlere ve özellikle de Paris’e göç etmek zorunda kalmışlar. Ortak bir dil, ortak bir ifade bulma zorunluluğu ortak bir müzik ortaya koymamızı sağladı.

2-Doğu Avrupa’dan, Karadeniz’e uzanan, çingenelerden Slavlara kadar pek çok halkın ve kültürün müziğini icra etmek, hem çok güzel hem de bir o kadar iddialı değil mi? Bu iddianın sorumluluğunu hissettiğiniz zamanlar oluyor mu?

Evet, müziğimiz çok çeşitlidir, ancak düğünlerde, vaftiz törenlerinde, defin törenlerinde, insanların hayatındaki tüm önemli günlerde çalmak için tüm Avrupa’yı gezen sokak müzisyenlerininkinden ne eksik ne de fazla. Size iddialı gelebilecek taraf ise farklı müzikleri yan yana getirerek yeni bir şey ortaya koymak ama bunu yaparken de tüm kaynaklara sonuna kadar saygı göstermektir.

3-Moskova, Los Angeles, Montreal, Kazablanka, Atina, Budapeşte vs. pek çok kenti dolaştınız ve müziklerinizde de bu kentlerden esinlendiğiniz söyleniyor. Sizce kentleri ve kentsel imgeleri yaratan şeylerden biri de müzik mi?

Müzik şehirleri değil, şehir müzikleri yaratmaktadır, daha doğrusu asıl yaratan şarkılardır. Genellikle sözler, yaşam şartlarının zor olduğu şehirlerde doğar. Müzikler de genellikle köylerden, kasabalardan çıkar.

4-Bu gezdikleriniz içinde sizi bir müzisyen sanatçı olarak en çok hangi kent, hangi yönüyle etkiledi?

Pek çok şehir, farklılıklarıyla bize ilham verdi, bu sebeple de bir tercih yapmamız zor. Belki de şehirden yayılan ambiyans, ancak bazen de şehirdeki özel bir yer veya burada geçen bir olay.

5-Son albümünüz Urban Bratsch’ı önceki albümleriniz ile kıyasladığınızda -tanımlamak isterseniz- nereye koyuyorsunuz?

Bu yeni albümümüz bizim için, ortak bir ifade arayışımızın başlangıcı. Öncelikle tematik bir yapıda ve sonrasında da bizleri yeni şeyler yazmaya itmekte, dolayısıyla da bizleri daha etkili ve daha kalıcı kılmakta.

6-Bildiğiniz gibi Balkan müzikleri Türkiye’de de ilgi görüyor ve seviliyor. Konser ya da bundan sonraki albüm repertuarlarınızda Türkçe ezgiler ya da tanıdık melodiler de görebilecek miyiz? Hiç Türkçe popüler bir şarkıyı/ezgiyi coverlamayı düşündünüz mü mesela?
Evet, tabii ki, neden olmasın. Türk müziği çok zengin ancak süslemeler de çok fazla çalışma istemekte ve asıl önemlisi ise müziği gerçekten etkili kılan şey çeyrek seslerdeki ifadedir.

7-Konserlerinizde rakı şişesi ya da bardakları da enstrüman olarak kullanıyormuşsunuz, bu doğru mu? Sahnedeyken seyirciyle etkileşiminiz nasıl?

Bir dönem şişeleri müzik aleti olarak kullanmıştık ancak başka şeyleri de müzik aleti olarak kullanabilirsiniz. Seyircilerimize yakınlık bizim için çok önemli, çok büyük salonlar topluluğu çekmek de sorun yaratır.

8-Urban Bratsch konserleri bundan sonra hangi şehirlerde sürecek? 

Bundan sonraki, daha önceden bu gösteriyi yapmadığımız Paris’te olacak.

9-Yeni albüm için çalışmalar başladı mı peki?

Daha değil, ancak şu anda herkes kendi köşesinde yeni albümü düşünüyor.

10-Son olarak, grup müzisyenliğinin her zaman zor olduğu söylenir. Bu kadar yıl bir arada kalmayı nasıl başardınız?

Bunun birçok nedeni var. İlk olarak bizi birbirimize bağlayan arkadaşlık, herkesin bir diğerinde olan kredibilitesi, müziğin oluşmasında geçen sürede ortaya çıkan duygular, ayrıca müzik sadece notalardan oluşmaz ve son olarak da üretim kontrolümüz.

-DikkatMüzik! takipçilerine iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Tüm istek ve projelerinizde başarılar dileriz.

Röportaj için teşekkürlerimi iletiyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.
Ben teşekkür ederim.

***

Röportaj: Olcay Tanberken (DikkatMüzik!)
Ocak 2012

Reklamlar

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s