TRT’den format değişikliği

Eurovision için her yıl olduğu gibi yine dedikodu sezonu resmen açıldı! Son olarak medyada geçen format değişikliği haberleri de bunlardan biri. Haberlere göre geçtiğimiz yıla kadar bir sanatçıdan 3 beste isteyen TRT, seçim yöntemini değiştirmeye karar verdi.

Bu yıl birçok sanatçı yarışmaya aday olabilecek. Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de mayısta yapılacak 2012 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek ismi belirlemek üzere TRT’de çalışmalar başladı. Geçen yıl Yüksek Sadakat’in yarı finali geçememesinden sonra gelen eleştiriler üzerine TRT bünyesinde Eurovision’a katılacak ismi belirlemek için uygulanacak sistemde değişikliğe gidildi. Buna göre kasım ayında, TRT’de kurulacak komisyonun belirlediği sanatçılardan beste istenecek. Daha sonra bu eserler o komisyon tarafından değerlendirilip elemeye tabi tutulacak.

Bugün Gazetesi’nin haberine göre, TRT Müzik Dairesi görevlileri müzik piyasasında ve halk arasında nabız yoklayacak. ‘Avrupa’da son günlerde en çokhangi müzik dinleniyor, Türkiye’yi hangi tür besteyle kimin temsil etmesi daha doğru olur’ şeklinde bir ön rapor hazırlayacak. Bu raporda, Eurovision’da Türkiye’yi temsil etmesi uygun olan adaylar tespit edilecek. Hazırlanan ön rapordaki bilgiler komisyonda değerlendirilecek, ona göre rock mı, popmu, cazmı hangimüzik dalından kimlerden eser istenecek o belirlenecek. Birçok kişiden eser istenecek, önce dört, sonra iki sanatçı ve finale bir kişi kalacak. Geçtiğimiz yıllarda TRT sadece tek bir sanatçıyı belirliyor ve onu görevlendirip kendisinden 3 beste hazırlamasını istiyordu. Daha sonra bu 3 beste arasından Türkiye’nin Eurovision şarkısı seçiliyordu.

TRT kulislerinde bu sene Eurovision için Almanya doğumlu genç şarkıcı Atiye ile sevilen rock sanatçısı Şebnem Ferah’ın ismi öne çıkıyor. İki sanatçının da dünyada çok dinlenen tarzda müzikler yapması, çok sayıda genç hayranı olması Eurovision’a katılma konusunda şanslarını artıran unsurlar olarak konuşuluyor. Eurovision ile ilgili internet sitelerinde de bu iki sanatçının ismi daha çok geçiyor. Ancak sanatçılara henüz resmi bir teklif yapılmış değil.

Reklamlar

TRT’den format değişikliği” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s