Klip dünyasının pek sevdiği 25 klişe

Geçtiğimiz hafta Radikal Hayat’ta rastladığım bir yazıyı siz DikkatMüzik! okurları ile de paylaşmak istedim. Müzik dünyasının neredeyse merkezinde duran “Video klip” sektörü, kendi içinde de “olmazsa olmaz” kurallarını yaratmış durumda, bir türlü değişmiyor nedense! İşte klip dünyasının pek sevdiği 25 klişe birden! >>

1. Senkron kayması 
şarkı sözleri ne kadar acıklı, hisli olursa olsun, eğer yönetmen eğlenceli, dinamik bir klibe karar verdiyse birden saçma durumlar ortaya çıkar. Çünkü adam/kadın ne kadar mahvolduğunu söylerken basbayağı sırıtıyor hatta dans ediyordur.

2. Terli vücutlar 
Boncuk boncuk terlemiş vücudun seksi olduğu kabulünden doğmuş bir klip klişesi. Yerli yabancı her sahada görülür. şarkıcı kadınsa etrafındaki erkekler, erkekse kadın dansçılar terler de terler. Ayar kaçtığında basbayağı mide bulandırır.

3. Yangın fıskiyesi efekti 
Özellikle ekip danslarına yüklenilen yabancı kliplerde yaşatılan bir andır. O kadar coşulur, dans edilen ortam o kadar ısınır ki, tavanda duran yangın fıskiyesi kılıklı şeyler birden su püskürtmeye başlar. Islak dansçı kız ayrıca bir klişedir.

4. Ağır çekim kavga 
Ayrılık şarkılarına çekilen kliplerin vazgeçilmez teması ağır çekimde birbirini iten çiftlerdir. Kuvvetle muhtemel klibin sonunda şarkı biterken kız elinde retro bir bavulla, yine ağır çekimde kapıdan çıkar gider.

5. Ayarsız yağmur 
Olumsuz hava şartları nedeniyle ertelenmeyen klipler mi olur? Yoksa yağmasa da yağmur hortum katkısıyla sağlanır mı? Özellikle bu yapay yağmurlarda ayar bir türlü tutturulamaz. Sanatçımız çılgın gibi ıslanırken hâlâ şarkı söyleme becerisini gösterir.

6. Üstü açık araba 
Eski model Amerikan üstü açık bir araba kullanıp aynı anda şarkı söyleyen bir adam ve yanında saçları rüzgardan savrulan sarışın bir kadın… şimdiye kadar bunlardan kaç tane gördük? Piyasaya yeni giren popçular eski klipleri izlemiyor mu?

7. Beden dili mühim 
Her bir kelimeyi vücut diliyle anlatma gayreti sıkça görülür. şarkıcımız muhtemelen elini kolunu ne yapacağını bilemediğinden, şarkısını bir de bedeniyle tarif etmek ister. ‘Dön bebeğim’ derken parmağını döndürür, ‘kalp, yürek, aşk’ lafları geçerken kalbini işaret eder. Bu böyle devam eder.

8 Sevgili gömleği 
‘Geceyi sevgilinin evinde geçirdim, çok da mutluyuz’ mesajı yerli dizilerde, filmlerde ve elbette ki kliplerde sabah sevgilinin gömleğiyle gezen kadın görüntüsüyle verilir. Sevgiliye mahsusçuktan yemek yedirme oyunları gömlek sekansına bağlanır.

9. Yukarıdan çekim 
Genelde kameranın yukarıdan çektiği açı, yatakta solucan gibi kıvrılan kadını daha zayıf gösterir. 10 klipten altısında falan kadın yatakta bu şekilde döner. ıç çamaşırı göstermeye de müsait bir alan tabii.

10. Deplasman çekimleri 
Genelde şarkıcının kendini eğlendirme arzusundan yola çıkılır. şarkıyla zerre kadar alakası yokken New York sokaklarında gezilir, Maldivler’e uçulur, o turist kayıtlarından da klip yapılır.

11. Harabe estetiği 
Terk edilmiş fabrika, virane bir köşk, yıkık dökük bir sokak… Bunlardan birinin iyisini buldunuz mu klip tamamdır. Senaryo falan gerekmez, hatta şarkının iyi olması bile gerekmez, o kadar diyelim. Rock gruplarının zaten aklına başka bir şey gelmez.

12. Duşta düşünmek 
Bu sinema dünyasının da sevdiği bir klişeyse de asıl klipte güzel olur. Filmlerde de bu sahnelere müzik koyarlar zaten. Bütün kişisel hesaplaşmalar, hayatla yüzleşmeler duş altında yaşanır. Su boşa gidiyor, alo?

13. Curcunada tek başına 
Kahramanımız, yani şarkıcımız kameranın içine girecekmişcesine etrafı sallamaz bir halde yürür. Kimi zaman etrafında sokaklar yıkılır, kavgalar patlar, kıyametler kopar o yürür de yürür. Kaç klip çıktı bu senaryodan!

14. Çakma konser 
Gerçek konser görüntüsü olsa yine anlayacağız. Sadece sahnedeki şarkıcının göründüğü, coşkulu konser kareleri kliplere eklenir. Biz de yemişiz gibi yaparız.

15. Çölde rock 
Guns ‘n Roses’ın ‘November Rain’ klibinde çöl ortasındaki kiliseden çıkıp kendini kumlara, kurak topraklara vuran Slash bu klişenin en güzel örneğidir. Bizdeki taklitleri genellikle çatlamış toprakları öfkeyle arşınlayan rock gruplarıdır. Rüzgarda gömlek, ceket, hâlâ uzunsa saç savrulur. Puslu ufuk çizgisine bakıp solo atılır, bağrılır.

16. VIP hayat 
Bütün rap yıldızları lüks tutkunudur diye bir klişemiz var. Klipler de elbette bu yaşam biçiminin altını çiziyor. Dev malikaneler, dev arabalar, aynı oranda gösterişli kızlar, altın dişler, pırlanta madolyonlar 3-4 dakika içinde yorucu bir şekilde gözümüze sokulur. T.I, P.Diddy, Lil’ Wayne gibi yıldızlar, kulüpten tekneye, leopar desenli nevresimin üstünden havuza ışıl ışıl bir yolculuğa çıkar.

17. Dans etmeyen popçu 
şarkı ne kadar hareketli olursa olsun, bazı kadın popçularımız dans etmez. Figür, ‘Bana ne’ diyen omuz hareketiyle sınırlıdır. Arada bir popçu arkasını dönüp omuz üstünden kameraya bakar.

18. Sarıl bana 
Zannediyorsunuz ki durum romantik. Hayır, kadın popçularda seksi olmakla, kederli olmak arası bir oraya buraya sarılma, sürünme hali vardır. Bazen duvarlara, çarşaflara, sütunlara sarılma fiili görülür. Bacaklar sabittir. Bu esnada saçı sallamak alabildiğine serbest.

19. Gözlük: Seksapel öncesi ara dönem 
Kliplerde gözlüklü bir kadın görüyorsanız bilin ki az sonra topuzu çözecek, gözlüğü fırlatıp dans etmeye başlayacak. Klip dünyasında gözlük, miyopların, hipermetropların, astigmatların kullandığı bir araçtan ziyade, seksapel öncesi ara bir dönemin simgesidir. Bunun dışında gözlüklü kadına asla rastlanmaz.

20. Hınzır erkek bakışı 
Kendini dünya yakışıklısı zanneden erkek popçularda düzgün düzgün şarkıyı söylerken birden durdukları, kafayı 35 derecelik bir açıyla kırarak sağa dönmek suretiyle attıkları bir bakış vardır. Böyle seksi, sevimli olduklarını sanırlar.

21. Makyaj bozmak 
Ayna karşısında yavaş yavaş makyaj yapmak kadar makyaj silmek de kliplerin sevdiği bir görselliktir. Kırmızı ruj elin tersiyle silinerek psikopat bir görüntü verilir. Ucuz rimeller ağlayarak akıtılır. Böylece karşımızdakinin mahvolduğuna inanırız.

22. Araba yıkama olayı 
Hayatınızda araba yıkayan kaç kadın gördünüz? Hiç, değil mi? Belki de gerçek hayatta karşılığı olmadığı için erkek dünyasında böyle bir fantezi var. Yabancı kliplerden ilhamla çekilen yerlileri de bol miktarda. Köpükler, bacaklar, süngerler ve göğüs çatalları…

23. Biraz renk olsun 
Yerli olsun yabancı olsun hepsinde illa bir siyah dansçı, dansını değilse de kaslarını konuşturur. Yabancılarda profesyonel dansçılara rastlanırken yerlilerde dansçının siyah olması yeterlidir. Dans etmeyi bilmese, pek kaslı olmasa, hatta Avrupa’ya gitmek için sırasını bekleyen bir mülteci de olsa iş görür.

24. Küvete girmeyin yeter 
Zaten bir-iki kere çok güzel bir biçimde bu numara kullanılmış. Kadın şarkıcı küvete girerek su içinde hüzünlü hüzünlü şarkısını okumuş. Artık yeni numaralar bulalım. Küvette o su soğuyor, çekerken donuyorsunuz da…

25. Yakın çekim 
Bu numaranın en güzel hali Sinead O’Connor’ın ‘Nothing Compares To You’ klibidir. Yakın çekim, sadece surat görürüz. Fakat O’Connor’ın da surat da surattır. Düşününce bile ağlaması gelir insanın. Sonra bu yakın plan şarkıcılı durağan kliplerin işi ucuza getirmenin yolu olarak kullanıldığını defalarca görmedik mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s